Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

ilkay1031Bu haftaki yazımızda da farklı ülkelerden örnek kampanyaları değil ülkemizde gerçekleşen bir sosyal sorumluluk kampanyasını ele almak istedik.

Kampanya  bisiklet tutkularıyla bir araya gelerek bisiklet sürüşlerine güzel hedefler ekleyerek 1000 Çocuğa 100 Bisiklet sloganıyla yola çıkan Velotürk.

Başlangıçta bu projede yer alan bazı isimler şöyle ;Sarper Günsan, Okan Can Yantır, Arda Türkmen, Aydın Diricanlı ve Berkem Ceylan.Bu isimlerin hiç biri profesyonel sporcu değil fakat buluştukları ortak bir nokta var: Bisiklet Sevgisi.

ilkay1032Kampanyanın amacı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde maddi imkanı olmayan çocuklara karne hediyesi olarak bisiklet vermek. Aynı zamanda çocukları bisiklet sporuna teşvik etmeyi amaçlayan ekip, proje kapsamında tarihi önemi olan parkurlarda yarışlar düzenlenmesi.                                                    

İki yıldır aktif olan kampanya 2014 ve 2015 yıllarında St Tropez, Berlin, Kopenhag, Gent ve Le Mans , gibi önemli merkezlerde düzenlenen yol yarışlarına katılarak Velotürk projesine hem Türkiye ve hem de Avrupa çapında dikkatleri çekti.

ilkay1033İlk yıl Burcu Esmersoy , Engin Altan Düzyatanlar’ın ve ikinci yıl da ise ünlü moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan’ın tasarladığı kadın ve erkek tişörtleri ile Velotürk takım bisiklet formalarını satışa çıkarıldı.2 yılda toplam 3.500 adet t-shirt, 500 adet profesyonel bisiklet forması satıp, elde edilen tüm geliri bisiklet fonuna aktarıldı.2014 yılında hedeflerine ulaşarak Soma ,Bitlis ,Tatvan ve Muşta çocukları bisikletlerle buluşturan Velotürk gelen olumlu tepkiler ve sponsorların devam eden desteklerinden güç alarak sloganlarını 2000 Çocuğa 2000 bisiklet olarak yeniledi.

Profesyonel ve amatör sporcuların da katıldığı Kapadokya/Ürgüp‘ten başlayıp Kayseri Erciyes Dağı zirvesinde biten Türkiye‘de bir ilk olan Granfondo yarışı “Velotürk Granfondo Çeşme” ile bu yarışlara katılımlardan elde edilen tüm gelir çocuklara bisiklet hediye edilerek harcandı. Türkiye‘de toplumun bisiklet algısını yavaş yavaş değiştiren Velotürk‘ün yeni hedefleri Velotürk Granfondo‘yu bir gelenek haline getirip diğer şehirlerde uygulamak ve yurt dışındaki bisiklet yarışlarına devam ederek binlerce çocuğu bisikletle kavuşturmak.

ilkay1034Bu güzel kampanya ile birlikte hem ülkemizde çeşitli bölgelerde okula gitmekte zorlanan eğitim görmeleri birçok sorunla dolu öğrencilere okumayı,eğitimi ve sporu sevdiren bu kampanya umuyoruz ki daha geniş katılımla daha fazla çocuğun hayalindeki bisiklete erişmesini sağlar.Çocuklarımız bizim geleceğimiz onlar bisiklete binsin çünkü bisiklet özgürlüktür , gezidir ve eğlencedir. Tüm çocuklar bisiklete binsin, kahkahalar atsın. Bir çocuk gülerse, dünya güler…

Yazarlar:

Emre KARASAÇ

İlkay ÖZCAN

Gökçenur POLAT

Okan VARDAR

Kaynakça:

 [1] Cansu Şengün, “Velotürk Projesiyle Çocuklar Bisiklet Sahibi Oluyor”, www.ontrava.com, Erişim Tarihi: 30.12.2016

[2] Berkem Ceylan, http://www.veloturk.org, Erişim Tarihi:30.12.2016

[3] ___ ___, www.granfondocesme.com, Erişim Tarihi:30.12.2016

 

Reklamlar