Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

Bu haftaki yazımızda Türkiye merkezli yerli ve milli olan teknolojik iletişim operatör şirketi Turkcell’i ele alacağız. Turkcell’in bu sefer ele aldığımız reklam yüzü ise aslında on beş senedir sesine çok tanıdık olup fakat yüzüne o kadar aşina olmadığımız Gülsüm Soydan. Turkcell’in “Süper Yurtdışı” tarifesi için kullandığı bu yüzü biz ne günlük hayatımızda medya mecralarında somut olarak ne de isim olarak tanıyoruz; fakat herkesin bir kere bile olsa bu sesi duymuş olması aslında Gülsüm Soydan’ı bilinir bir reklam yüzü yapmakta. O, aslında aradığımızda ulaşamadıklarımızın sesidir.

Reklamdan bahsedecek olursak İtalya’da bir kafede arkadaşıyla oturan Soydan, Türkiye’deki bir arkadaşı tarafından aranmasıyla başlar. Soydan telefonu açar ve o meşhur ve tanıdık cümleye başlar. “Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor…” Tam arkadaşı telefonu kapatacakken dur benim diye bir tepki veren Gülsüm Soydan, “Turkcell sağ olsun dünyanın bir ucuna da gitsem telefonum hep açık” diyerek Turkcell’in Super Yurtdışı tarifesine ilk olarak o anda değiniyor. Artık bu sesle tarife sayesinde karşılaşmayacağımız amaçlanmış reklam filminde.

onur1011

Bu reklam filminin yayınladığında izleyiciler tarafından iki farklı yorumlama tarzı görüyoruz. Bir kitle Gülsüm Soydan’ın sesi tarafından filme ilgi gösterip Turkcell’i bu şahsiyeti kullanmasını takdir ederken diğer kitle ise tamamen Gülsüm Soydan’ı reklamda itici ve yapmacık bulduğu yönünde.

Biz, Turkcell’in kulağımızın bu kadar aşina olduğu bu sesi reklam yüzü olarak ele alması ve ses tarafından bu bilinirliği reklamda güzel bir şekilde işlemesini başarılı bulduk.

Bakalım siz okuyucular olarak ne düşüneceksiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=cZwVQsm-My0

Yazarlar:

Ece KİLİÇLİOĞLU

Dilan İPAR

Ali SAYGEL

Ali MERMERTAŞ

Sabahnur KAN

Güliz AĞAOĞLU

Kaynakça(Erişim Tarihi:02.01.2017)

http://www.reklamvadisi.com/wp-content/uploads/2016/07/g%C3%BCls%C3%BCm-soydam-kimdir-720×400.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=cZwVQsm-My0

Editör:

Onur Sevinç

 

 

Reklamlar