Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Beynimizi çöl sıcağı misali yakan olaylarla dolu günlerden birinden daha merhaba moda canavarları.

Bu hafta marka kampanyası yerine moda dünyasının son zamanlarda adından sıkça bahsettiği ve başarı serüvenine şahitlik etmek isteyeceğiniz bir isimle karşınızdayız. Merak çanları çalmaya başlaya dursun, o yıllardır The Metropolitan Museum Costume Institute Gala yani bildiğimiz adıyla MET GALA’ yı yıllardır sallıyor.2012’den bu yana özellikle Beyonce’ye tasarladığı kıyafetlerle dünyaca ünlü “Diva”yı yılın enlerine taşıyor. Elle, Harpers Bazaar, Cosmopolitan, Vogue, Dailymail, Forbes, Time gibi otoriteler Beyonce’yi yılın en şık kadını veya en iyi Met Gala kıyafeti başlıklarıyla onurlandırıyorlar. Tam burada o tasarımların sahibi anımsanıyor.Evet elbise Givenchy marka fakat tasarımcısı, yaratıcı yönetmeni olduğu markanın adından daha marka bir isim haline geliyor zamanla. Kim mi? Tabiki muhteşem tasarımcı Riccardo Tisci.Çalıştığı Fransız markası olan Givenchy’nin tanınmasında büyük rol oynuyor tasarımcı. Daha önce Dolce &  Gabbana, Jean Paul Gaultier, Christian Dior, Nike gibi isimlerle çalışıp aynı zamanda işbirliği yaptı. Tasarımlarının dışavurumunun duygusal, melankolik ve romantik olarak tanımlıyor tasarımcı. Türkiye’de güzellik ürünleri ve  ufak tefek ürünlerinin satışı olan markanın ve özellikle Riccardo Tisci isminin bilinmemesi bizi üzdü. Bunun anlamı Türkiye’de moda bilincinin tam yerleşmemiş olması ve sadece magazinsel boyut kazanan ürünlerin, markaların başarı ölçeği kabul edilmesi. Türkiye’de yaşayıp modayı sevdiğini söyleyen arkadaşlarımın dahi bilmediği markanın Fransa, Amerika, İngiltere, İtalya gibi ülkelerde tanınmasının illa ki bir sebebi vardır. Madonna’nın Beyonce ve Jayz’nin ve Rihanna gibi devlerin  tur kostümlerini yapan isim en son Beyonce nin 2015-2016 Met Gala kostümleriyle çok konuşulan tasarımcılar listesinde başı çekmeye başladı.O yılların Google’da en çok aranan kıyafetleri olmaya başaran Riccardo Tisci tasarımları, aynı zamanda Beyonce’ u da en çok arananlar listesine soktu.

oguz1031

MET GALA 2015 /BEYONCE

oguz1032

MET GALA 2016/BEYONCE

Moda dünyasını sallayan 42 yaşındaki isimi sayfalarca anlatmak mümkün bunun yanı sıra başarılarını sıralamakta.Bu haftaki yazımızdaki amaç farklı bir bakış  getirmek ve moda dünyasının parlayan yıldızı olan ismin en azından Google da tasarımlarına göz atılmasını sağlamak.Hayır arkadaş ortamlarında  yapacağınız sükseyi düşünün birde GIVENCHY (jiğvonşi) Dünyanın en iyi markalarından olan markayı tanımayanların üstündeki o anki egonuz J … Günün kısa karı.

Öyle ki 2016 yılının en iyi şarkısı seçilen ve en çok satan şarkısının sözlerinde de markaya rastlayabilirsiniz(Beyonce/ Formation).

Şimdi ise Search’leme zamanı.

Yazarlar:

Eylem Özcan

Erdem Soylu

Merve Ürgen

Tuğba Korkmaz

 Kaynakça:

https://www.givenchy.com/en

http://www.popsugar.com/celebrity/Beyonce-Knowles-Met-Gala-2015-37413174#photo-37413174

Editör:

Oğuz Songür

Reklamlar