Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

bur91

Burger king, New York Times ve Chicago Tribune’de tam sayfa yer alarak, en büyük rakibi McDonalds’a 21 Eylül Uluslararası Barış Günü için bir ateşkes ve örnek oluşturma teklifinde bulunmuştu.

bur92Burger kingin amacı Bir günlüğüne de olsa; iki şirketin elemanlarının birlikte çalıştığı, iki markanın en popüler ürünleri Big Mac ve Whopper‘ın kombinasyonu bir burger olan McWhopper‘ı satan bir restoran işletmek. Satıştan elde edilecek kazanç, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1981′deki yıllık toplantısının açılışında ilan edilen Uluslararası Dünya Barış Günü hakkında farkındalık yaratma amacıyla kurulan Peace One Day‘e bağışlanacak.

Hatta bu fikir ile ilgili detayları anlatan bir reklam filmi hazırlayan Burger King, buna rağmen olumsuz bir yanıtla karşılaştı.

İşte Burger king’in hazırladığı reklam filmi:

Burger King McWhopper önerisi:

Ancak bu bir günlük barış teklifine Mc Donald’s’ın CEO’su Steve Easterbrook’tan olumsuz yanıt geldi. Easterbrook, markanın Facebook hesabından şu açık mektubu iletti:

Sevgili Burger King,

Güzel bir amaç için ilham olmak… Harika fikir.

Niyeti sevsek de; bu iki büyük markanın fark yaratabilmek için daha büyük bir şeyler yapabileceğini düşünüyoruz.

Barış konusunda tüm dünyada farkındalık yaratmaya kendimizi adadık; belki bu mücadelemizde bize katılmayı düşünebilirsiniz?

Ve şunu kabul edelim ki; aramızda basit, arkadaşça bir iş rekabeti yaşanıyor ve bu kesinlikle gerçek savaşların acı dolu koşullarıyla karşılaştırılabilir bir şey değil.

Haberleşiriz.

Steve, McDonald’s CEO

Not: Bir daha ki sefer telefon edebilirsin, daha kolay olur.

bur93

Ancak gelen yorumlar doğrultusunda kamuoyunun büyük çoğunluğunun Burger King’in yanında olduğu görülüyor.

Yazarlar:

Abdullah SARI

Murat AYDIN

Ahmed Awil NUR

Dilara ABACI

Kaynakça:                                                             http://bigumigu.com/haber/burger-king-in-dunya-baris-gunu-icin-ortak-mcwhopper-onerisine-mcdonald-s-tan-ret/

http://www.adweek.com/news/advertising-branding/burger-king-wants-team-rival-mcwhopper-mcdonalds-isnt-biting-1665474

https://www.youtube.com/watch?v=e01a4-ClcTs  https://www.youtube.com/watch?v=DsaUuIj6Xb0

Editör: Murat Kahraman

 

Reklamlar