Etiketler

, , , , , , , , , ,

   Etkinliğe başlarken yapmamız gerekenleri, kullanmamız gereken medya ve teknikleri daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. (Etkinliğe Başlarken, Basın Bülteni Mi Basın Bildirisi Mi? Basınlı Şeyler,10 Maddede Etkili Sunum, Etkili Broşür Nasıl Hazırlanır? Davetiye Yazım Kuralları) Peki ya etkinlik mekânında dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

   Halkla İlişkilerde en çok kullanılan tekniklerden biri basın toplantısıdır. Basın toplantısı üzerinden mekânın kullanımında yapılabilecekler listesi hazırlayacak olursak;

  1. Yer temin etmek ( Toplantının yapılacağı yer herkese yakın ve kolay ulaşılabilir bir yerde olmalıdır. Yer temin ediminde yapılacak etkinliğe en uygun mekânı seçmek, her zaman yapılacak organizasyonun başarısını etkiler.)
  2. Masa temini, kürsü ve açıklama yapacakların oturma düzeni
  3. Sunum için ekran/perde ayarlanması
  4. Ses düzeni ( Toplantıdan önce mikrofon, kulaklık vs. ihtiyaç sayısına göre ayarlanmalıdır.)
  5. Banner, masa bayrağı vs. temin edilmesi ( Basın toplantısı ya da herhangi bir etkinlikte kurumunuza ait dikkat çekici materyaller etkinlik mekânında mutlaka bulunmalıdır.)
  6. Mekâna gelenler için yönlendirmede bulunmak ( Belirlenen yer ve saatte katılımcıların doğru bir şekilde yönlendirilmesi için mekânda çalışanların bilgilendirilmesi gereklidir.)
  7. Karşılama masaları hazırlanmalıdır.

   Yukarıdan da anlaşılacağı gibi bir etkinlikte mekânın seçimi, mekâna ve yapacağımız etkinliğe uyumlu materyalleri temin etmek oldukça önemlidir. Basit gibi görünse de bazen gözden kaçabilecek ufak detaylar yapmak istediğimiz etkinliğin planlı ve programlı bir şekilde gitmesine engel olabilir.

Yazarlar:                                                                                                      Filiz Kodci                                                                                                      Hande Durmaz                                                                                            Miray Akbörü                                                                                                  Özge Nasır

Kaynakça:

Zarakol İletişim-Checklist

https://bilgipr.wordpress.com/2010/04/27/basin-toplantisi-nedir-nasil-hazirlanir/

Editör:

Nusret Onur Katalay

 

Reklamlar