Etiketler

, , , , , , , , , , ,

Televizyon kültürünün olumsuzluklarını işleyen bir filmle bu haftada sizlerleyiz. Yapım yılı 1976 olan, Amerikan yapımı bir film ‘Network’.

Filmin karakteri Howard Baele haber spikeridir. Ancak parlak kariyeri gün geçtikçe düşmektedir ve izleyici kitlesini büyük oranda kaybetmiştir. Howard Baele kovulacağını anlayınca radikal bir karar alır.Canlı yayında gerçek hayata dair argo kelimelerde kullanarak bir konuşma yapar ve intihar edeceğini hem de bunu yayın sırasında haftaya gerçekleştireceğini ilan eder.

Tahmin edersiniz ki böyle bir konuşmadan sonra tabiki de reyting oranı artacaktır. Ve yine tahmin edersiniz ki haber kanalı tekrar Howard’ı işe alacak ve bu durumdan yararlanmak isteyecektir. Amaç elbette ‘kar’dır. Böyle de olur. ‘Haber dalgasının çılgın peygamberi’,  ‘mesih’ gibi terimler yaratılarak Howard Baele tekrar televizyon programlarında yerini alır. Howard, konuşma yaptığı program ile insanlar üzerinde öyle bir etki yaratır ki Howard’ın dediklerini insanlar uygulamaya başlar. Pencerelerinizi açın ve bağırın der ve insanlar bunu yapar, Beyaz Saray’a telgraf yağdırın der ve insanlar bunu gerçekleştirir.

Medyanın kitleler üzerindeki korkunç etkisi filmle birlikte aktarılmaktadır. Ve yine medyanın kitleler üzerindeki gücü kontrolden çıktığında ise nasıl sonuçlar doğuracağı izleyiciye sunulmuştur. İnsanlar bir ürün gibidir. Bir ürün işlevini kaybettiğinde nasıl çöpe atılıyorsa, filmde de Howard Baele’nin durumu böyledir. Howard’ın izleyici kitlesi düştüğünde programın yayından kaldırılması konuşulur. Üstteki kişi tarafından programın kaldırılması kabul edilmez.Peki bu durumda ne yapacaklar dersiniz? Howard Baele’ ye suikast düzenlemek olamaz mı?

Ayrıca filmde artık ülkeler yok, insanlar yok, üçüncü dünya ülkeleri hiç yok, tüm sistemlerin üzerinde tek bir kutsal sistem var o da; engin, muazzam, örülmüş, etkileşimli, sürekli değişken, bir para ekonomisi. Dünyadaki bütün yaşamı belirleyen şeyin uluslararası sistem olduğu vurgusu da yapılmaktadır.

70’li yılların bir filmi olmasına rağmen izlerken sıkılmayacağınız bu film için iyi seyirler diliyoruz…

Yazarlar:

Sevil KARAMAN

Sibel BEKEN

Özenç KAYA

 

EDİTÖR:

Oğuz SONGÜR

Reklamlar