Etiketler

, , , , , , , , , , ,

Bu hafta izlemenizi önerdiğimiz film herkesin beğeniyle izlediği televizyon programlarının arka yüzünü göstermesi bakımından güzel ama sistemin yozlaşmasına film karakterinin verdiği tepkiler bakımından oldukça kötü ve olumsuz örnek oluşturabilecek bir film.

Tanrı Amerika’yı Korusun baş karakterimiz Frank’in hayattan, komşularından, televizyon showlarından ve hatta kendi kızından bile bıkma sürecinin nasıl bir cinnete dönüştüğünü gözler önüne seriyor.

Sistemin yozlaşmışlığı, çocukların önlenemez şımarıklığı, akıl sağlığı yerinde olmayan insanların popüler programlarda eğlence için toplum önünde küçük düşürülmesi gibi durumlar karşısında daha fazla ruh sağlığını koruyamadığını gören Frank, işini ve evini bırakıp yollara düşer.

Filmdeki asıl çelişkide burada başlar. Film, sistemi eleştirirken tam olarak eleştirdiği şeye dönüşür. Başta sistemi eleştiren, iyi kalpli, anlayışlı, güçlü ana karakterimiz Frank silah satın alan, şiddete eğilimli, şiddetten zevk alan ve toplum kurallarını öldürerek sağlamaya çalışan bir tipe dönüşür. Eğer izleyici filmin başında o iyi yürekli Frank’i sevmiş ve onun hayattan bıkmışlığına karşı sempati duymuşsa Frank’in bundan sonra yaptıklarına da kendini yakın hissediyor ve Frank’in haklı olduğunu düşünüyor.

Yozlaşmış Amerika toplumunda, bir adamın elindeki her şey alındıktan sonra şiddeti çılgıncasına içselleştirip aynı yozlaşmış Amerika’ya silahla dağıtmaya başlaması hoşunuza gidebilir. Frank karakteri televizyonun esiri olmuş bu insanlardan kendini daha zeki, akıllı ve her şeyin farkında olarak görse de, toplumun yozlaşmış tarafıyla, yozlaşmadığını düşünen tarafının aynı anlayışsız bakış açısına sahip olduğunu görüyoruz.

Film, insanların beğenmediği herkesi öldürerek ve her şeyi yok ederek medeniyet getireceğini ve toplumu iyileştireceğini düşünen Frank’in yanlış yolu seçtiğini net olarak izleyiciye veremiyor maalesef.  Aslında Frank karakteri insanlara, toplumları iyileştirmek adına masum insanları öldüren ve doğrunun bu olduğuna inanan Amerika’yı hatırlatıyor olabilir mi?

Frank karakteri filmi izleyen herkese farklı şeyler düşündürebilir, bize de Yetenek Sizsiniz yarışmasındaki Nurullah Selim ‘i hatırllatı.

Yazarlar:

Sevil Karaman

Sibel Beken

Özenç Kaya

Editör: Oğuz Songür

 

 

Reklamlar