Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , ,

pin71

 

Pınar Karşıyaka, One Team ve Wings for Life işbirliği ile omurilik felçlilerine umut olacak:

2015-2016 Turkish Airlines Euroleague’de mücadele eden Pınar Karşıyaka, Euroleague’in sosyal sorumluluk programı One Team kapsamında Wings for Life World Run koşusuna ve omurilik felçlilerinin tedavisine destek verdi. Amaç, omurilik felci nedeniyle koşamayanların sesini tüm dünyaya koşarak duyurmaktı. Pınar Karşıyaka takımının Euroleague maçları bilet satışından elde edilen gelirin bir kısmı Wings for Life World Run koşusuna kayıt bedeli olarak aktarıldı ve tekerlekli sandalye koşucularının yarışa kayıt olması için kullanıldı. Toplanan bağışlar, omurilik felcine yönelik araştırmalara kaynak oluşturmakla birlikte, 50 tekerlekli sandalye yarışçısının koşuya katılmasına destek oldu.[2] Pınar, gerçekleştirmiş olduğu bu sosyal sorumluluk faaliyeti ile omurilik felcine karşı toplumda duyarlılık oluşturmayı başarmıştır. Ayrıca elde edilen gelirlerin tekrar omurilik felçli insanlara geri dönmesi ve bu gelirler sayesinde birçok omurilik felçli hastaların hayallerinin gerçekleştirilmesi de bizce Pınar’ın ne kadar başarılı bir proje yürüttüğünün başka bir göstergesidir.

Küçük Şeyler Doğayı Yeniler

pin72‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ projesi kapsamındaki eğitimlerde, ilköğretim öğrencilerine doğal kaynakların tasarruflu kullanımının önemi anlatılırken yenilenebilir kaynakların önemine de vurgu yapılıyor. Eğitimlerde öğrencilere geri dönüşüme gönderilebilmesi için ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı biriktirmeleri alışkanlığını kazandırmak hedefleniyor. Küçük çaba ve dokunuşlarla doğanın nasıl korunabileceği gösteriliyor. Proje kapsamında, çocuklara verilen eğitimin evlerde de desteklenmesi ve çocukların eğitimden edindikleri bilgiler çerçevesinde getirdikleri önerilere değer verilmesi konusunda ailelere de tavsiyelerde bulunuluyor.[3] Bu projeyle birlikte görüyoruz ki Pınar, geleceğin nesilleri olan çocuklara ‘yaşanılır bir çevre’ bilincini aşılamak için kolları sıvamış. Küçük dokunuşların ileride büyük işler başaracağına inandığını bu proje ile gözler önüne sunan Pınar, çocukların ailelerine de tavsiyeler vermesiyle projesinin temelini sağlam zemine oturtarak etkili olmasını sağlıyor.

Pınar Et – Çıraklık Okulu

pin73Türkiye’de bir ilke örnek oluşturan bu programın amacı, temel eğitimini tamamlayarak iş hayatına atılan ve meslek öğrenmek isteyen 15-19 yaşları arasındaki gençleri, bir program çerçevesinde teorik ve pratik açıdan eğitmektir. Söz konusu eğitimin tamamlanmasının ardından bu gençler, ülkenin ihtiyaç duyduğu vasıflı ara insan gücü içerisinde yer alabilme olanağına kavuşmaktadırlar. Pınar Et Çıraklık Okulu eğitime başladığı 1998 yılından bu yana 320 mezun vermiştir. [4] Ülkemizde bulunan işsizlik sorununa yanıt oluşturabilmek amacıyla başlattığı bu projeyle Pınar, hem kendi elemanını yetiştirmiş hem de birçok genci çalışma hayatına kazandırmayı başarmıştır.

Yazarlar:

Hatice Yasemin ÖZEN

Melek SÖNMEZ

Emel ERBAŞLI

Sedef İŞBECER

Sezer Berat AYDIN

Kaynakça:

[1] Google görseller, www.google.com.tr, Erişim Tarihi:13.12.2016

[2] Utkan ŞAHİN, (11.11.2015), “Pınar Karşıyaka’dan Bir Sosyal Sorumluluk Projesi Daha”, www.trendbasket.net, Erişim Tarihi: 13.12.2016

[3] ___ ___, “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler”, www.pinar.com.tr, Erişim Tarihi:13.12.2016

[4] ___ ___, “Pınar Et-Çıraklık Okulu”, www.pinar.com.tr, Erişim Tarihi:13.12.2016

Editör: Oğuz SONGÜR

 

 

Reklamlar