Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

 

Tam adı Burberry Grubu Kamusal Limited Şirketi’dir. Dünyaca ünlü Britanyalı moda devi kıyafet, parfüm ve moda aksesuarları üreticisidir. Burberry’nin kendine özgü ekose deseni şirketi dünyanın en yaygın olarak taklit edilen ticari markalardan biri hâline getirdi. Şirket en çok kurucusu Thomas Burberry tarafından icat edilen simgeselleşmiş trençkotları ile tanınmaktadır. Bu trençkotlarını ve kendi ekose desenini her reklam filminde, her defilesinde fazlasıyla görmekteyiz. Bir anlamda tüm tanıtımını bu ürünleri üzerinden yapmaktadır.

Şirketin ürünlerini sıklıkla kullanan Kraliçe II. Elizabeth ve oğlu tarafından şirkete Kraliyet Sertifikası bahşedildi. Bu durum bize şirketin hitap ettiği kesim hakkında biraz bilgi de veriyor. Sadece fiyatları üzerinde değil bulunduğu çizgisinde de elit kesme hitap eden Burberry klasik duruşunu muhafaza edip modernizemle harmanlıyor. El uzatmaya korktuğumuz muhteşem kokulu parfümleri orta-üst kesimi hedef olarak seçiyor.

Dünya Miletlerine yapılan sınıflandırmalarda İngilizlere atfedilen “Soğuk İnsanlar” damgası reklam filmlerinde de kendisine yer bulurken bir noktada da İngiliz kültürünü dünyada hala ulaşmadığı bir alan kaldıysa tanıtmaya devam ediyor. Bir moda firmasının en büyük tanıtım aracı olan defilelerinin her alanında hissedilen bu algı firmanın hedeflediği çizgisindeki başarısını gözler önüne seriyor. Özenle seçilen klasik enstrümanlar ve yaratılan müzik bize İngiliz firması izlediğimizi bağırırken mankenleri bir dünya markası izlediğimizi gösteriyor. Son yılların en büyük trendi klasik algıları yıkmış mankenler birçok firmada bahsettiğimiz gibi (bunun için sizleri H&M ve Bennetton yazısına yönlendirebiliriz.) cesur şekilde ele alınmasa da çok uluslu mankenleri ile bu duruma uyum sağlıyor.

Reklamlarında genel olarak profesyonel isimler kullanan Marka 2013 yılından beri sadece Ün’den yararlanarak katalog çekimlerinde ve reklamlarında kullandığı, anne-babadan ünlü Romeo Beckham ile adından bahsettirmeye devam ediyor. Bu seçimiyle tanıtım kampanyasının haber değerini arttırarak basında yer alma oranını da arttırdı.          

Burberry’nin her yıl yayınlamaya başladığı kısa festival filmi tadındaki yıllık reklamlarından bahsetmeden tabi ki de olmaz. Firmanın 2016 yılı için hazırladığı son reklam kampanyası “The Tale of Thomas Burberry” ele alındığında sinemaseverlerin damak tadına uygun bir tat bıraktığı söylenebilir. Fakat başta da söylediğimiz gibi yine trençkot üzerine yapılan masalsı bir film izliyoruz. Müşterilerine size özel üretiyoruz alt metnini hissettirmeyi hedefleyen reklam filminin başarısı önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

bub71

 

Reklam Filmleri:

Celebrating 15 Years of Billy Elliot – Burberry Festive Film 2015

https://www.youtube.com/watch?v=961k-cHjMLk

The Tale of Thomas Burberry – Burberry Festive Film 2016 Reklam filmi:

https://www.youtube.com/watch?v=6D5IZtDCS5c

Yazarlar:

Eylem Özcan

Erdem Soylu

Merve Ürgen

Tuğba Korkmaz

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Burberry

https://www.burberry.com/

Editör:

Okan Geçkalanlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar