Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

  Uluslararası oyun ve oyuncak markası Hasbro yılbaşı için hazırladığı reklam filmi ile sosyal medyanın gündemine oturdu ama markanın pek de hoşuna gidecek bir şekilde değil. Reklam sadece sosyal medya mecralarında yayınlanmasına rağmen oldukça dikkat çekti. “Yılbaşını evde geçirmek” teması üzerine hazırlanan reklam filminde kullanılan cinsiyetçi bakış açışı ve tecavüzü çağrıştıran diyaloglar öncelikle bir Ekşi Sözlük kullanıcısının tepkisini çekti, kullanıcının reklamla ilgili açtığı başlığa gün içerisinde o kadar çok kullanıcı yazdı ki başlık gün boyunca ekşi sözlüğün en popüler başlıkları arasında yer aldı.  Reklamı eleştirenler kadar beğenenler de olsa da eleştiriler yayılmaya devam etti. Reklamın kaldırılması için change.org da başlatılan kampanyaya Facebook kullanıcıları da ilgi göstermeye başlayınca, marka daha fazla sessiz kalamadı ve aşağıdaki açıklamayı yayınlayarak reklamı yayından kaldırdığını duyurdu.

“Yılbaşına özel hazırladığımız kampanya videomuza gelen geri bildirimleri tek tek takip ediyoruz. Oluşan hassasiyeti dikkate alarak videoyu yayından kaldırdığımızı ve gelinen noktadan büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. Rahatsızlık duyan herkesten özür dileriz.”
HASBRO TÜRKİYE

  Reklamın yaratıcısı olan “Muhabbet” reklam ajansı ise henüz konuya dair bir açıklama yapmadı, bundan sonraki süreçte iki firmanın birlikteliği devam eder mi bilemiyoruz. Fakat şu an için reklamın kaldırılması tepkileri yatıştırmaya yetmiş gibi gözükmüyor. Reklamın başarılı olduğunu ve eleştirilerin yersiz olduğunu düşünen sosyal medya kullanıcıları ise reklamın gerçekleri anlattığı, ülkemizin koşullarına uygun olduğu fikrini savundular. Ancak göz ardı edilemeyecek kadar fazla tepki çekmiş olması çalışmanın markaya oldukça zarar verdiğinin kanıtı olacak nitelikte. Ayrıca bu olay sosyal medyanın markalar için kritik önemini bir kez daha gözler önüne sermiş durumda.

Yazarlar:

Alican Özkeskin

Zeynep Çelik

Ali Akdoğan

Kaynakça:

http://www.mediacatonline.com/hasbro-yilbasi-reklami/

https://eksisozluk.com/hasbro-yilbasi-reklami-rezaleti–5247806

https://www.change.org/p/hasbro-t%C3%BCrkiye-hasbro-nun-seksist-reklam%C4%B1-yay%C4%B1ndan-kald%C4%B1r%C4%B1ls%C4%B1n

 

 

 

 

Reklamlar