Etiketler

, , , , , , , , , , ,

BLACK MIRROR

Merhabalar. Bu haftaki yazımızda size Black Mirror dizisinden bahsedeceğiz. Black Mirror, yeni teknolojinin (sosyal medya, yapay zekâ) hayatımıza nüfuz edişinin etkilerini anlatan bir dizidir ve bu durumu genellikle eleştirel bir biçimde ele alır. Dizi akışı bakımından, devam eden bir öyküden oluşmaz. Dizinin her bölümünde farklı konular ele alınmıştır ki bu açıdan yeni teknolojinin ve beraberinde insan ilişkilerinin, toplumun ve bireyin değişimini gözlemlemek açısından bizlere farklı bakış açıları sunar. Şimdi örneklemek adına Black Mirror’ın iki bölümünü ele almak istiyoruz.

Black Mirror Sezon 3 Bölüm 1

Akıllı telefonların hayatımızın nasıl vazgeçilmezi haline geldiğini biliyoruz. Bu bölümde insanların hayatına akıllı telefonlardan daha çok nüfuz eden cihazlarla karşılaşıyoruz. İnsanlar bu cihazları yanlarından ayırmadıkları gibi aynı zamanda gözlerine yerleştirilen lensler yardımıyla cihaza bakmalarına gerek kalmadan işlemlerini halledebiliyorlar. Herkes Facebook tarzında fakat bir sosyal medyadan çok bir kimlik halini almış ağlara sahip. Bu ağlarda fotoğraflarını, anılarını, ilişkilerini insanlarla paylaşıyorlar ve bu paylaşımlara göre insanlar birbirlerine 5 üzerinden puan veriyor. Sadece paylaşılanlar için değil, aynı zamanda kişinin kendisi de herhangi bir davranışı sonucunda oylanabiliyor ve toplumdaki bütün ilişkiler bu oylara göre belirleniyor. Örneğin 2,5 civarında puana sahip bir kişi, sensörlü kapı tarafından algılanmadığı için işe giremiyor. 4.5 ve üstü puana sahip kişiler kendilerinden daha düşük puanlara sahip insanlarla arkadaşlık etmiyorlar. İnsanlar sırf daha çok puan alabilmek için, sevmedikleri kafelere gidip sevmedikleri içecekleri içip mutluymuş gibi yaparak bunları paylaşıyorlar. Kimse kimseye gerçekten katlanamıyor, sadece öyleymiş gibi yapıyorlar. Herhangi biri bu sahtecilikten bıkıp gerçekleri söylediğindeyse puanı 1’lere kadar düşüyor.

Aslında bize pek de yabancı değil, değil mi? Biz iletişimcilerin en çok karşılaştığı konulardan biri olan sosyal ağlar, değişen insan ilişkileri, insanların sosyal ağlarda farklılaşan kişilikleri gibi konuları güzel bir şekilde anlatan bu bölümdeki gibi bir dünyaya doğru yol alıyoruz gibi görünüyor.

Black Mirror Sezon 3 Bölüm 5

Bu bölümde çok ağır bir spoiler olduğundan henüz izlememiş arkadaşlar için bölümü anlatmak yerine bölümde anlatılmak isteneni ya da bölümden bizim anladığımız şeyi paylaşmak istiyoruz. Medyanın yarattığı yapay gerçekliğin ne boyutlara varabileceğini Wag the Dog filmini izlemiş arkadaşlar tahmin edeceklerdir. Bu bölümde de bu gerçekliğin vahametine vurgu yapılıyor. İnsanlar birbirlerini oldukları gibi değil, birilerinin onlara söylediği/dayattığı gerçekler çerçevesinde görme imkânına sahipler. Aslında biz de bu duruma yabancı değiliz. Toplumların birbirlerine karşı kafalarında oluşturdukları stereotipler kendi kişisel deneyimlerinden ziyade birilerinin aktarımları, yargıları, dayatmaları sonucunda meydana geliyor. Yani günümüzde toplumlar da birbirlerini oldukları gibi görmüyorlar. Filmde geçen “Ne gördüğünü kontrol edebiliriz.” repliğine binaen, gördüğümüz vizyonların bize mi yahut başkalarına mı ait olduğunu oturup düşünmemizde yarar olduğu kanaatindeyiz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere

Yazarlar:

Sevil Karaman

Sibel Beken

Özenç Kaya

Reklamlar