Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

Bu hafta yazımızda Halkbank’ı ve yeni kampanyasındaki reklam yüzünü ele almak istedik. Halkbank, oyuncu olan Şahan Gökbakar’ın rol aldığı ve birbirinden farklı 10 karakteri canlandırdığı reklam kampanyasıyla karşımıza çıkıyor. Bankanın yeni reklam filminde esnaftan KOBİ’ye, kurumsal şirketlerden Türkiye’nin büyük projelerine ve toplumun her kesimine sağladığı kredi desteği vurgulanıyor. Halkbank kampanyasında karşımıza “Halk ister, Halkbank Yapar” sloganıyla çıkarken Gökbakar ise reklam filminde şantiyedeki bir mühendisten Alican’ın annesine; gözleme yapan teyzeye kadar birçok karaktere bürünüyor. Barış Manço’ya ait sevilen şarkı Hal Hal’ın kullanıldığı reklam filminde Halkbank’ın ürün ve hizmet çeşitliliği ile her yaş ve profilden tüketiciye uygun çözümler ürettiği mesajları belirtiliyor.

halk81

Reklam filmi ve kampanyanın genel hatlarını üst paragrafta özetledik. Eleştiri kısmına gelecek olursak yaptığımız araştırmalar sonucunda reklam filmi ve yüzü Gökbakar, ya sert eleştirilmiş ya da takdir edilmiş. Reklam filmini beğenen kitle bir bankanın ilk kez bu derece eğlendirici reklam filmi yaptığını desteklerken beğenmeyen kitle ise beğenmeme nedenini Şahan Gökbakar olduğunu ifade etmekte. Bir diğer kritik de Barış Manço’nun Hal Hal ezgisinin kullanılmasından rahatsız olan bir kitle olduğunu görüyoruz.

Reklam filmini dış sesin “Halkın yüzünü güldürmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Her zaman yanlarında olmaktan gurur duyuyoruz” demesiyle sona eriyor. Halka eğlenceli bir reklam filmini Şahan Gökbakar’la sunmayı amaçlayan bunu dış sesiyle de destekleyen Halkbank sizce de amacına ulaşmış mı? Reklam filmini henüz izlemediyseniz aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=0AoE3jJfo9U

Yazarlar:

Ece KİLİÇLİOĞLU

Dilan İPAR

Ali SAYGEL

Ali MERMERTAŞ

Sabahnur KAN

Güliz AĞAOĞLU

Kaynakça(Erişim Tarihi:10.12.2016):

http://www.campaigntr.com/2016/09/29/143926/sahan-gokbakarli-halkbank-kampanyasi-yayinlandi/

https://www.youtube.com/watch?v=0AoE3jJfo9U

https://www.halkbank.com.tr/articles/detail/detail8.asp?id=7197

http://www.campaigntr.com/wp-content/uploads/2016/09/%C5%9Fahan-g%C3%B6kbakarl%C4%B1-halkbank-reklam%C4%B1-2.png

 

 

 

 

 

Reklamlar