Etiketler

, , , , , , , , , , ,

Öncelikle broşür hangi amaçla hazırlanır? sorusunu tanımlayacak olursak eğer; broşürlerde amaç bir kurumu ya da kuruluşu tanıtmak istedikleri hedef kitleye kurum ile ilgili bilgileri, ürünleri, hizmetleri vb. konuları tanıttığı, içeriğinde; fotoğraflara, tanıtıcı bilgilere ve dikkat çeken akılda kalıcı grafiklerin yer aldığı bilgilendirici bir materyaldir.         

Broşür hazırlarken, konu hedef kitlenin dikkatini çekebilecek şekilde aktarılmalı, olayın kolay kavranabilmesi için grafik ve fotoğraflardan yararlanılmalıdır. Broşür, net ve kısa bilgiler içermeli detaylı bilgiler için ilgili kurumla iletişim kurmaya yönlendirmelidir. Broşürler genel ve özel nitelikte olmak üzere iki şekilde hazırlanabilmektedir. Kurumla ilgili tüm çalışanları ilgilendiren türden broşürler ve özel gruplar ya da kişiyi ilgilendiren broşürler olarak hazırlanır. Broşürlerin dağıtımı bir etkinlik esnasında elden olabileceği gibi özel olarak posta yoluyla da dağıtılabilir. Broşürler bir işletmenin kısa zamanda reklamını ve tanıtımını yapabilen bir araçtır. Bu yüzden hazırladığımız broşürlerin akılda kalıcı olması ve dikkat çekmesi gerekir.

Etkili bir broşür hazırlamak istiyorsak eğer iyi bir ARGE çalışmasına yer vermemiz gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır ki ulaşmasını istediğimiz hedef kitleye doğru bir bilgilendirilme yapılabilsin. Broşür hazırlarken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunlara değinecek olursak eğer:

  1. Kâğıt seçimi: Uygun kâğıt seçimi yapılamaması halinde tasarlanan broşür hedeflenen tanıtımı gerçekleştiremez. Kâğıtların gramı gibi cinsi, dokusu, mürekkep duyarlılıkları da farklılık göstermektedir. Tüm bu özellikler broşürün amacına doğru bir şekilde ulaşabilmesi için seçimlerinin doğru yapılması gerekir. Yapılacak olan broşürün eğer katlama sayısı çok olacak ise gramajı düşük olmasına ve çok kalın olmayan bir kâğıt seçimi yapılmalıdır. Aksi takdirde katlama yerlerinde kabarmalar olacağından dolayı özellikle broşürün iç kısmına zarar verecektir. Maliyeti düşük olsun diye ince ve kalitesiz kâğıt seçimi yapılmamalı. Çünkü bu etkili bir broşür elde etmenize engel olacaktır.
  2. Broşürün yapısı: A4 boyutunda, 1 ya da 2 kırımlı olarak tasarlanır. A4 boyutunun yanı sıra A5 boyutu en sık kullanılan boyuttur. A5 boyutunda hazırlanan broşürler genellikle tek sayfa olur yani kırımı yoktur. Tek bir sayfada verilen bilgiler, broşürü eline alan kişi için göz yorucu olacağından asıl dikkat edilmesi gereken ya da karşı tarafa ulaşılması istenilen bilginin iletilmesini engelleyebilir.
  3. İçerik: Broşürün okunmasını engelleyecek uzun ve gereksiz ayrıntılara yer verilmemelidir. Akıcı, net cümlelerin yer aldığı akılda kalıcı etkili bir yazı kullanılmalıdır. Ayrıca göze çarpan görseller kullanılmalıdır. Bu da etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır.
  1. Kuruma ait amblemin kullanılması: Kurumsal kimliği yansıtacak bir öge olduğundan üzerinde iyi düşünülerek, tasarlanacak olan broşürün de konseptini ambleme uygun bir şekilde yapmak kuruma çağrışım yapacağından daha prestijli bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.
  2. Uzman kişilerle tasarlamak: Kuruma profesyonel bir görünüm kazandırmakla birlikte, işin ehli kişilerle tasarlanacağından konuya daha hâkim olacaklardır ve böylece daha başarılı bir broşür tasarlamanızı sağlayacaktır.

 Yazarlar:

Özge Nasır

Miray Akbörü

Hande Durmaz

Filiz Kodci

Kaynakça:

https://www.bidolubaski.com/blog/etkili-brosur-tasarimi-nasil-yapilir

Temel Halkla İlişkiler Bilgileri kitabı (Kurum Yayınları/ Broşürler ve insertler)

 

 

 

Reklamlar