Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

23 Kasım 2016, Beşiktaş’ın UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 5. Hafta maçında Benfica ile oynadığı maçta Beşiktaş ilk kez uyguladığı ’Sessiz Tezahürat’ projesinin gerçekleştirdi.

   Proje vesilesiyle ırkçılık sorununa ve işitme engellilerin yaşadığı problemlere dikkat çekildi. Hutchınson, Beck, Necip Uysal ile Gökhan İnler’in yer aldığı tanıtım filmi sosyal medyada dikkatleri üzerine çekti ve Beşiktaşlı taraftarlar sayesinde paylaşım rekorları kırdı. Film ‘Desibel rekorunu kırdık’ yazısıyla başlıyor ve devamında seyirciyi Benfica maçında dünyanın ilk sessiz tezahüratına katılmaya davet ediyor. Ardından sessiz tezahüratın 1 dakika süreceğini anlatıyor ve işleyiş oyuncular tarafından gösteriliyor.

   50 saniye süren tanıtım filmi tamamen sessiz ve sadece yazılar ve işaretler ile gösterime girdi.

   Karşılaşmanın başlamasıyla bir dakika susarak işaret diliyle “Irkçılığa hayır” ve “Kara Kartal” tezahüratı başarıyla izleyici tarafından tamamlandı.

   Dünyaya örnek olan bu davranışa Benfica taraftarı da dahil oldu. Siyah- Beyaz Takım bu projesi için Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu tarafından ödüle layık görüldü.

  Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Özköse, ödül esnasında şu sözlerle mutluluğuna vurgu yaptı : “Bizim için çok kıymetli bir ödül. Bugün burada arkadaşlarımızın çektiği sıkıntıları ve dertleri yaşadık, gördük. Biz bunların tabi hayatın içinde çok farkına varamıyoruz. Bugün farkındalığına vardık. Onun için federasyondaki arkadaşımıza ve belediye başkanına çok teşekkür ediyoruz. Beşiktaş, Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri.”

İşte büyük projeden görüntüler :

ses61

ses62

ses63

Ayrıca tanıtım filmini şu linkten izleyebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=NGQjR35CLrE

Yazarlar:

Alican GÖRÜLDÜ

Bahar DENİZ

Gizem DOĞAN

Ahmet Küntay DUYAR

Derya Eda ÖZBEY

Kaynakça:

http://t24.com.tr/haber/besiktasin-sessiz-tezahuratina-odul,374279

http://www.yenisafak.com/spor/besiktas-taraftari-sessiz-tezahurat-ile-tarihe-gecti-2569192

http://www.aspor.com.tr/galeri/besiktas/besiktastan-sessiz-tezahurat

http://www.fanatik.com.tr/2016/12/01/besiktas-in-sessiz-tezahurati-na-odul-1265064

https://onedio.com/haber/besiktas-tan-dunyada-bir-ilk-sessiz-tezahurat-740422

 

Reklamlar