Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,

Dünyanın En Pahalı Filmi

POM Wonderful Presents: The Greatest Movie Ever Sold, Türkçe adıyla Dünyanın En Pahalı Filmi; Morgan Spurlock tarafından yönetilen belgesel film ürün yerleştirme, pazarlama ve reklam hakkında olup 2011 yılında çekilmiştir.[1] Kendini merkeze alarak çektiği bu filmde Spurlock’un amacı; filmler ve iletişim sektöründeki ürün yerleştirmeler arasındaki ilişkiyi gözler önüne sermek. Spurlock bunu yaparken, öncelikle çekeceği filmde yapacağı ürün yerleştirme ve reklamlar için anlaşacağı firmalar buluyor. Sağlanan bu anlaşmalarla Spurlock çekeceği filmin maliyetini sıfıra indiriyor.

Spurlock filmde bir yandan ürün yerleştirme yaparken, diğer yandan filmin içinde firmaların ürünleriyle ilgili yine kendisinin çektiği reklamları yayınlıyor. Peki, filmin içeriği ne? Asıl konu da bu zaten, zira film; yukarıda anlattığımız tüm bu süreci konu ediniyor. Zaten Morgan Spurlock da amacını “Yapmak istediğim, masraflarının ürün yerleştirme, pazarlama ve reklamlar tarafından karşılanacağı ürün yerleştirme, pazarlama ve reklam üzerine film çekmek.” Şeklinde tanımlıyor. Ürün yerleştirme nedir, nasıl yapılır, anlaşmalar nasıl sağlanır, firmalar nasıl bulunur, bu firmalara reklam sunumu nasıl yapılır… Tüm bu teknik süreçleri filmde görmemiz mümkün.

Spurlock filmde bir yandan bu süreci anlatırken diğer yandan pazarlama ve reklam duayenlerinin, yönetmenlerin, tasarımcıların ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’nin çiçeği burnunda başkanı Donald Trump’ın dahi görüşlerinden faydalanıyor. Aynı zamanda Spurlock, hukuki olarak zor bir durumla karşılaşmamak için avukatlardan da yardım alıyor. 

Fahrenheit 451

Bu hafta sizlere önereceğimiz kitap Ray Brandbury’ in kaleme aldığı Fahrenheit 451. Ray Brandbury gibi kitaplara âşık bir yazardan, kitapların kahramana dönüştüğü bir distopya…

Kitapta Fahrenheit 451: ‘Kitap kâğıtlarının yanıp tutuştuğu sıcaklık derecesidir’ şeklinde tanımlanmaktadır.

Kitabın kahramanı ‘Guy Montag’ adında bir itfaiyecidir. Ancak bilinenin aksine bu kitaptaki itfaiyeciler yangın söndürmekle görevli değil, kitap yakmakla görevlidirler. Guy Montag, işini seven, son on yıldır kitaplar yakan ve yaktığı kitapları sorgulamayan tam da sistemin isteyeceği bir çalışandır. Hayatından gayet memnun olan Guy Montag bir gece yolda 17 yaşında bir kızla yani Clarisse McClellan ile karşılaşır. Guy Montag, genç kız ile sohbetinden sonra hayatını sorgulamaya başlar. Karısını, patronunu, yaptığı işi…  Neden kitapları yakıyorlardı, okumak neden yasaktı ve en önemlisi yaptığı iş yanlış mıydı?

Guy Montag hayatını sorgulamaya başlar ancak işine hiçbir şey olamamış gibi devam eder. Yine işi gereği kitaplarını yakmak için bir kadının evine gider. Kadın ise kitapsız yaşamak yerine ölmeyi tercih ettiğini dile getirir ve bu olay Montag’in düşünceleri daha da derinleşir. Bu düşünceler ile yakmaya gittiği kitaplardan birkaç tanesini çalmaya ve gizli gizli okumaya başlar. Bu durum karısı kendisini şikâyet edene kadar böyle devam eder. Montag, hakkında gerçekler açığa çıktığında ve onu yakalamak istediklerinde ise kaçmayı başarır. Tüm şehri koşarak ilerler. Televizyonlarda Guy Montag’ın kaçışı anbean verilir ve devlet bunu bir manipülasyon gibi gösterir. Guy Montag’in öldüğüne dair haberleri yayınlar. Yalnız küçük bir ayrıntı söz konusudur, televizyonlarda Guy Montag öldürüldü diye gösterilen kişi gerçekte Guy Montag değildir. Guy Montag ise tüm şehri ilerlerken birkaç akıllı kişiden oluşan bir gruba rastlar. Bu kişiler kitapları ezberleyerek hafızalarında saklayan kişilerdir ve Guy Montag’de artık onlardan birisi olur.

Kitap totaliter yönetime, sansüre,  kültür endüstrisine yönelik en keskin eleştirilerden birisidir. Ayrıca kitapta, televizyonun edebiyatı bitirdiği ve edebiyata olan tüm ilgiyi azaltıldığına da dikkat çekilmektedir.
Yazarlar:

Sevil Karaman

Sibel Beken

Özenç Kaya

Kaynakça

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/POM_Wonderful_Presents:_The_Greatest_Movie_Ever_Sold

Reklamlar