Etiketler

, , , , , , , , , , , , ,

  Anadolu Efes basketbol takımı oyuncuları, Anadolu Grup Başkanı Tuncay Özilhan’ın konsere gidin mesajının etkisiyle klasik müzik dinletisine gittiler. Efes’in yeni reklam filminde oynadıklarından habersiz olan takımın, konser girişi yapılan konuşmalarında hevesli gelmedikleri tepkilerinden anlaşıyordu. Gizli kameralar ile donatılan salona konsere geldiklerini düşünen oyuncular, yüksek oturma kapasitesi olan salonda ön sıralarda yerlerini aldılar. Orkestra ekibinin yerlerini alması ve orkestra şefinin işaret vermesiyle klasik müzik dinletisi başladı. Gizli kameraların göz hapsinde olan basketbolcular dinleti başladıktan kısa bir süre sonra sıkılmaya başladılar.Bir süre sonra ise uyumamak için kendilerini zorladıkları kameralara yansıdı.Bir süre böyle devam eden dinleti, 2012 yılında Duman grubunun ‘’Senden Daha Güzel’’ şarkısını seslendiren Anadolu Efes Spor Kulübü oyuncuları, dev orkestra ekibinin ‘’Senden Daha Güzel’’ şarkısını çalmaya başladıklarını fark edemediler.  Anadolu Efes taraflarından birisi ayağa kalkarak şarkıyı söylemeye başladı. Peşinden başka bir taraftar ayağa kalkarak şarkıyı söylemeye başladı. Peşinden diğer taraftan başka bir taraftar ayağa kalkarak şarkıyı devam ettirdi. Daha sonra ikişer, üçer ayağa kalkan taraftarlar şarkıya hep birlikte eşlik etmeye başladılar. Bir dakika önce sıkıntıdan patlayan basketbol oyuncularının yüzlerindeki şaşkınlığı görmemek mümkün değildi. Yavaş yavaş ne olduğunu farkına varan oyuncuların tepkileriyse bu reklam filminin en heyecan verici kısmıydı. Düzmece bir konser olduğunun farkına varan oyuncuların yavaşça ayaklandıkları sırada ışıkların kapanması ve taraftarların susmasıyla birlikte iki saniyelik bir sessizlik yaşandı. Işıklar tekrar yandığında ise bütün taraftarların üzerinde Anadolu Efes’in forması, ellerinde ise takımın bayraklarvardı.Herkes ayakta büyük bir coşkuyla şarkıya tekrardan devam etti.Heyecan verici bu duyguya takımın da ortak olmasıyla beraber “Senden Daha Güzel” şarkısını hep birlikte tamamladılar.

  Yayınlanan viral reklamın başına oyuncuların sürpriz sonrası basınla yapılmış olan röportajlarından alınan kesitlerin konulması reklamı izleme isteğini ve merak duygusunu ciddi anlamda arttırmış. Reklamda 540 figüranın yanında ekiple birlikte 750 kişi görev almış. Çekimlerin gizliğinden ödün verilmemesi için 15 gizli kamera kullanılmış. Figüranlara çıtçıtlı çıkarılabilen özel kostümlerin içine Efes formaları giydirilmiş. Anadolu Efes Spor Kulübü Genel Menajeri Engin Özerhun‘a yöneltilen sorularda oyunculara haber sızdırılmaması için son derece dikkatli davrandıklarını ve öğrenmemeleri için çok uğraştıklarını vurguladı. Profesyonel şekilde hazırlanan reklam filminin hiçbir şekilde oyunculara sezdirilmemesi oyuncuların şaşkın ve içten tepkileriyle amacına ulaşmış oldu. 21 Şubat 2013 tarihinde yayınlanan reklam sonrasında Akşam Gazetesine konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tunçay Özilhan reklam filminin çekileceğini kendisi dahil çok az kişinin bildiğini söyledi. Oyunculara konsere gitmelerinin iyi olacağı mesajını verdiğini ve onların da onu kırmadığının üstünde durdu. Muhabirlerin filme yönelik aldığı tepkileri sormasına ise “Müthiş bir tepki var. Alakalı, alakasız birçok kişiden e-mail ve telefon geldi. Herkes inanılmaz beğenmiş. Çok iyi organizasyon, çok iyi bir fikir. Sonunda izleyici ‘’Türkiye sizinle gurur duyuyor’’ diye tezahürat yapıyor. Bu kısım senaryoda yok tamamen spontane gelişmiş.’’ diye ifade etti.

  Büyük etki yaratan reklamın çıkmasının üzerine Heineken İtalyan ve Carslberg reklamından esinlenildiği iddiaları yayıldı ve özgün olmadığı iddia edilmeye başlandı. Reklamları izledikten sonra bira firması olan Heineken İtalya reklamı ile gizli çekim ve hazırlanan kurgu yönünden benzerken ikisinin de opera konseptinde hazırlanması akıllarda biraz şüphe uyandırıyor. Reklamların kesin çizgi ile ayrıldığı nokta ise Heineken reklamında gerçeğin sinevizyonda yazı ile verilmesi oluyor. Diğer esinlenildiği iddia edilen bira firması olan Carslberg reklamı ise birçok kaslı, yapılı erkeğin sinema salonuna yerleştirildiği sadece ortada iki koltuğun boş bırakıldığı ve çiftlerin tepkisinin ölçüldüğü yine gizli kameralarla çekilen bir film. Heineken İtalya reklam filmiyle birçok ortak noktası bulunan film akıllara özgünlük noktasında şüpheler düşürüyorken diğer bira firması olan Carslberg firmasıyla pek bir bağlantı bulamıyorsunuz. Reklam filmi sonrası fikrin nasıl ortaya çıktığı sorusuna Engin Özerhun açıklamasında ‘’ Fikrin ajans ve pazarlama ekibinin görüş alışverişi sonrasında oluşan sinerji sonucunda bu reklam filmi ortaya çıktı.’’ dediği notunu da eklemek isterim.Reklamlarlinkte yorum size kalmış.

  Büyük etki yaratan viral reklam satışları nasıl etkiledi bilmesek de çok az bir sermayeyle büyük tanıtım yapıldığı kesin.Viral reklam yayınlandıktan sonra Google Trends’e göre yayın tarihinden önce 8-9’larda olan ”Anadolu Efes” öbeğinin Google arattırma oranının yayın tarihinden hemen sonra çok yüksek ivme ile artarak 100’e ulaştığı görülüyor. Youtube’da ise aynı sürede 1.9 milyon kere izleniyor. Bu tepkilere duyarsız kalamayan yayın organları ana haber bültenlerinde haber yapıyor. Etkisini en çok hissettirdiği sosyal mecraların diğerleri Facebook ve Twitter. Facebook’taki beğeni sayısını 40 bin arttırırken, Twitter’da yayınlandığı gün 3 Anadolu Efes hashtagi ile Trend Topic oldu ve onbinlercetweet gönderildi. Efes, bu reklamıyla tartışmalara yol açmasına rağmen tüketici üzerinde büyük yankı uyandırdı.Türkiye’deviral reklamın en iyi örneklerinden biri olarak akıllara kazındı.

Anadolu Efes Basketbol Takımı Reklamı: https://www.youtube.com/watch?v=FJviUS8L6SM

Heineken İtalya Reklamı:https://www.youtube.com/watch?v=tEqJV1acgN4

Carlsberg Reklamı:https://www.youtube.com/watch?v=Fn2ZvdhneWs

ana51

ana52

Reklam Yorumları:

ana53

ana54

ana55

Yazarlar:

Münevver SÖYLEMEZ

Aybala AYNUR

Gülcan AYDIN

Kaynakça:

http://sosyalmedyal.com/anadolu-efes-viral-reklam-filmi/

http://www.pazarlamasyon.com/sosyal-medya-pazarlama/anadolu-efes-opera-viralinden-ne-kazandi/

http://www.aktuel.com.tr/medya/2013/02/22/efes-reklami-calinti-mi

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/efes-reklami-boyle-cekilmis/haber-171343

http://beyazgazete.com/video/webtv/reklam-35/anadolu-efes-oyuncularina-reklam-filmi-surprizi-380449.html

http://beyazgazete.com/video/webtv/spor-4/anadolu-efes-reklam-filmi-rekor-kiriyor-video-izle-380864.html

 

Reklamlar