Etiketler

, , , , , , , , , , ,

  Gerilla pazarlama, alışılmışın dışında taktiklerle ve beklenmeyen yerlerde, beklenmeyen zamanlarda yürütülen pazarlama kampanyalarıdır. Bu kapsamda iki gerilla pazarlama örneği inceleyelim;

   Dental İmplant Sigortası Reklamı: ‘Düştükçe yenilensin.’ sloganını kullanarak gayet basit bir yöntemle tasarlanan bu reklamda cazip bir fiyat sunularak ilgiyi çekme hedeflenmiştir. Yıllar ilerledikçe reklamcılık sektöründe de farklı bir sayfa açılmıştır. Hedef kitleye farklı ve çekici yollarla ulaşılmaya çalışılıyor.  Dental  İmplant Sigortası Reklamıda buna örnektir. Eminiz ki bu bowling salonuna gidenler bu reklamı unutmayacaklardır.

dent51

    Başka bir örnek ele alıcak olursak,

    Alteco süper yapıştırıcı; japon yapıştırıcısının gücüne ince bir gönderme yapmıştır. Sağlamlığını ve güveniriliğini bu şekilde göstermişlerdir. Televizyonda veya internet üzerinden izlediğimiz klasik reklam filmleri ve tanıtımlarından daha etkili ve akılda kalıcı olduğu kesin.

dent52

    Firmalar gerilla pazarlamayı kullanarak az maliyetletle daha çok akılda kalıcılık sağlamaktadırlar.  Yeni reklam anlayışı bu şekilde ilerlemektedir. Yaratıcılığın devreye girdiği gerilla pazarlama örneklerine bi çoğunu ekleyebiliriz.

Yazarlar:

Sevtap DEMİR

Sena KUMBASAR

Çağrı BORAN

Tugay TUNÇ

Yağız PEHLİVAN

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Gerilla_pazarlama

http://www.yeniisfikirleri.net/en-yaratici-gerilla-pazarlama

Reklamlar