Etiketler

, , , , , , , , , , , , ,

nes51

Markalar, ürün piyasasında birbirleri ile yarışırken, reklam kampanyalarında da yaratıcılığı ön plana çıkarma çabasındalar. Bu çabalar bazen olumlu sonuçlansa da, bazen hiç anlaşılmayabiliyor.

Nescafe’den gelen yeni reklam kampanyası ise çok yaratıcı olarak tanımlanıyor. İnternet kullanıcılarının sürekli tekrarladığı hatayı reklam kampanyasına çeviren Nescafe, bu hamlesiyle oldukça ilgi topladı. Kullanıcıların internette gitmek istedikleri sitelerin adını yanlış yazdıkları zaman, Google’ın önerileri ile karşılaşıyorlardı. Google, bu hataya düşen kullanıcılara ‘bunu mu demek istediniz?’ şeklinde uyarı yazısı çıkarıyordu. Tabi bu uyarı yazısı Google arama motoru üzerinden yapılan aramalarda gerçekleşiyor.

nes52

Adres çubuğundan direkt olarak domain adı ile arama yaparken kullanıcılar yine hata düşebiliyor. Mesela twitter’ın domain adresi doğru olarak aratılıdğında doğrudan twitter’a bağlanabiliyorsunuz.Ancak hızlı yazım yaparken domaini yanlış yazınca, ‘sayfa bulunamadı’ gibi hatalarla karşılaşılıyordu. Nescafe ise bu kullanıcı hatalarını fırsat bilip yeni reklam kampanyası başlattı.

Hashtag İle Yönlendiriliyorsunuz

Nescafe, yeni başlattığı reklam kampanyası ile internet kullanıcılarının yazdığı linklerdeki hatalarını düzeltip gitmek istediği sitelere yönlendiriyor. Ancak, açılan sayfada hangi sitenin adını yanlış yazdıysanız bu siteyle ilgili uyarı alıyorsunuz. Twştter.com olarak adres çubuğunda aradığınızda uyarı yazısı ile karşılaşıyorsunuz. Daha sonra bu uyarı ekranı yerini ‘Sorun yok, aklından geçeni biz biliyoruz’ yazısına bırakıyor ve daha sonra istenilen sayfaya yönlendiriliyor. İstenilen siteye yönlendirilirken #AklımdanGeçen hashtag’i sizi karşılıyor.

Hangi Siteler İçin Geçerli?

Nescafe’nin başlatmış olduğu bu yaratıcı kampanya şu an twitter dahil, linkedin, pinterest ve google için geçerli. Adres çubuğuna aşağıda ki domainleri yazdığınız zaman, Nescafe’nin kampanya sayfasına yönlendirileceksiniz.

www.lşnkedin.com

www.linkedşn.com

www.googşe.com

www.goıgle.com

www.pşnterest.com

www.twştter.com

Yazarlar:

Evrim Özcan

Kaynakça:

digitalajanslar.com                                                               

 

Reklamlar