Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımızda basın bülteni ve basın bildirisi nasıl yazılır, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir, aralarında ne gibi farklılıklar var bunlara değineceğiz. Öncelikle basın bülteni nedir, nasıl yazılır ona bakalım.

Basın bülteni, şirket ile medya arasındaki iletişim köprüsüdür. Şirketin kendisi, ürün ve hizmetleri hakkında bilgi vermek ve özellikle de basın ile ilişkilerini güçlendirmek için kullandığı en önemli PR aracıdır. Şirket, basına gönderdiği bültenler aracılığıyla hedef kitlesini bilgilendirir. Basın bülteni yazarken en önemli şey gönderdiğimiz basın mensubunun dikkatini çekecek bir başlığı ve hikâyesi olmasıdır. Yazdığımız bültende kısa, öz ve anlaşılır bir şekilde amacımızı belirtmek, bültenimizi bir adım daha öne çıkaracaktır. Toplamda bir sayfayı geçmeyecek, tarih sağ üst köşeye gelecek, yazımızın sonunda da bulunduğumuz pozisyonla beraber ad-soyad ve şirket bilgilerimizi ekleyerek bültenimizi sonlandırabiliriz.

Basın bildirisi ise bir konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek, yapılan çalışmaları ve etkinlikleri duyurmak, bu etkinliklere katılım sağlamak amacıyla yazılır. Bildirimizi yazarken 5N+1K kuralına bağlı kalırız. Vermek istenen mesaj önceden belirlenmeli ve basın duyurusu o çerçevede 5N+1K kuralına göre şekillendirilmelidir. Duyuruların altında mutlaka o konuyla ilgili daha fazla bilgi alınacak kişinin adı, soyadı, görevi ve telefon numarası yer almalıdır.

Yazarlar:

Hande Durmaz

Özge Nasır

Miray Akbörü

Filiz Kodci

Kaynakça:

http://www.dijitalajanslar.com/basin-bulteni-nasil-hazirlanir/

http://www.nedensosyalmedya.com/dijital-pazarlama/icerik-pazarlamasi/basarili-bir-basin-bulteni-hazirlamanin-puf-noktalari

http://www.slideshare.net/GulayAkcakoca/basn-blteni-nasl-yazlr

http://yesilatlas.kesfetmekicinbak.com/kamuoyu_olusturma/00011/

 

 

Reklamlar