Etiketler

, , , , , , , , , , , , ,

mc41  İlk McDonald’s restoranı, 1940 yılında Richard ve Maurice McDonald tarafından ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Bernardino şehrinde açıldı. McDonald’s bugün, 119’den fazla ülkede 34.000’den fazla restoranla hizmet veriyor. Bunların 13.000’den fazlası Amerika dışında bulunuyor. Dünya genelinde McDonald’s faaliyetleri, şirketin ABD’de Chicago yakınlarında Oak Brook’taki merkezinden yönetiliyor. McDonald’s’ın yine Oak Brook’ta bulunan uluslararası eğitim merkezi Hamburger Üniversitesi’nde de her yıl, dünyanın her köşesinden binlerce McDonald’s işletmeci ve çalışanı, ‘Hamburger İşi’nin inceliklerini öğreniyor.

  Sosyal sorumluluk projelerinde dikkat çeken bir diğer nokta projelerin uygulanması sırasında sivil toplum örgütleri ve yerel organizasyonlarla yapılan işbirliğidir.Bu aşamada bazı kurumlar (McDonalds’ın kurucusu olduğu Ronald Mc Donald Çocuk Vakfı gibi) kendi vakıflarını kurmayı da tercih etmektedirler.

*Ronald McDonald House Charities (RMHC)

mc42  Ronald McDonald Evleri, çocukları hastanelerde uzun süre tedavi gören ailelere, evlerinden uzakta kaldıkları tedavi süresi boyunca, barınma ve her türlü ihtiyaçlarını giderme imkanı sağlayan evden uzakta “EV”lerdir. Bugün dünya çapında 30 ülkede, 284 Ronald Evi hasta yakınlarına hizmet vermektedir.İlk Ronald Evi, 15 Ekim 1974’te Philadelphia’da açılmıştır.Kurulduğundan bugüne kadar Ronald Evlerinde 3 milyondan fazla aile konaklamıştır.

*Çocuk sağlığı için 41 proje yaptı 12 yılda 1 milyon dolar harcadı

  Fast food zinciri McDonald’s, sosyal sorumluluk projelerini 1999 yılından beri faaliyet gösteren McDonald’s Çocuk Vakfı aracığıyla yürütüyor. “çocuk sağlığı”nı esas alan, Türkiye’nin 19 farklı yerleşim merkezinde ve 25 hastanesinde 41 proje gerçekleştiren McDonald’s Çocuk Vakfı, bu projelerine bugüne kadar 1 milyon dolar harcadı. Ayrıca GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde 4 yıldır sürdürdüğü “Sağlıklı Göz ve Eğitimde Başarı” projesiyle 100 bin çocuğun göz taramasını yaptıracak olan McDonald’s Çocuk Vakfı  bu projeyi hedef kitleyle paylaştı. 

*Tedavi gören çocukların mutluluğu için çalışıyor

  McDonald’s Çocuk Vakfı, öncelikle hastanelerde uzun süreli tedavi gören çocuklar ve refakatçilerinin hastanede geçirdikleri süreyi daha mutlu kılacak projeleri hayata geçiriyor. Bunun için aile odaları, çocuk servisleri, çocuk acil servisleri, oyun alanları, hastane derslikleri yapıyor. Ayrıca çocuk sağlığı konusunda saha çalışmaları yapıyor.

MCDONALD’S’TAN DÖRT DÖRTLÜK SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

*Çöpleri Toplayarak Menü Alın

  Ünlü fast food markasının DDB Stockholm ajansıyla ortak çalışmasında ortaya çıkan proje şu şekildedir: 10 kutu toplayıp McDonald’s’a giderseniz 1 hamburger, 20 kutu toplarsanız 1 cheesburger, 40 kutu toplarsanız da 1 Big Mac menüyü bedavaya alıyorsunuz. Böylece hem sokaklar temizleniyor, hem de karnınız bedavaya doymuş oluyor.

  McDonalds’ın  sosyal sorumluluk projelerini daha çok çocuklar  ve çocukların sağlıkları üzerine yoğunlaştıklarını görüyoruz.Sosyal sorumluk projeleri,  hitap ettiği hedef kitle ile uyuşmaktadır.Ancak dünyaca ünlü  bir fast food markası olması ve sağlığa zararlı etkilerinin bulunmasıyla yaptığı bazı çalışmalar birbirleriyle çelişmektedir.

  Çevre kirliliğini engellemeye yönelik yaptığı proje ise oldukça yaratıcı bir proje. İnsanları çevreye duyarlı hale getirmek için onlara bir ödül vaad etmesi hem markası hem de çevre için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Yazarlar:

Hatice Yasemin ÖZEN

Melek SÖNMEZ

Emel ERBAŞLI

Sedef İŞBECER

Sezer Berat AYDIN

Kaynakça:

playtusu.com

http://www.mcdonaldscocukvakfi.org.tr

http://www.aksam.com.tr

tr.wikipedia.org

İLETİŞİM FAKÜLTESİ DERGİSİ / Kurumiçi Hedef Grupların, Sosyal Sorumluluk Uygulamalarındaki  Yerine ‘Pfizer Toplum Takımı’ Projesi İncelemesi

Resim: Google Görseller 

 

 

Reklamlar