Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,

Küreselleşen dünyada bir ülkedeki önemli olay başka ülkeleri de etkilemektedir. Bir de söz konusu olan ülke dünya liderlerinden biri olan ABD ise ve söz konusu olay başkanlık seçimleriyse tüm ülkelerin gözü adayların yarışında oluyor.

Sosyal medyanın klasik medya kadar önem kazandığı bu günlerde tıpkı firmalar gibi siyasilerde rekabette fark yaratmak adına sosyal medyayı kullanıyor.

Bizlerinde basından zaman zaman takip ettiği Trump, Clinton yarışının sosyal medya stratejilerini inceleyelim.

Hillary Clinton

hvsd1

Web sitesinde kampanyalarını ve projelerini anlatan Clinton aynı zamanda Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest hatta Snapchat hesaplarına sahip.

Sosyal medyada sıcak ve cana yakın bir imaj çizen Clinton birçok sosyal ağda boy göstererek farklı kesimlerden seçmenlere ulaşmayı hedefliyor.

Facebook:7.7 milyondan fazla takipçisi bulunmaktadır. Clinton facebook hesabında, kongre ve mitinglerden fotoğraflar, basında yayınlanan haberlerinivekampanya reklamlarını paylaşıyor. Bunun yanında Trump’ın tepki çeken konuşmalarını ve basında ki olumsuz haberlerini de paylaştığını görüyoruz.

Hillary Clinton’ın 1 günde Facebook’ta yayınladığı içerik sayısı: 9-10

Twitter:Facebooktan daha aktif kullandığı twitterda da mitinglerinden fotoğrafları ve haber sitelerinde çıkan haberlerini paylaşan Clinton; Trump hakkında söylenen kritik olayları retwitlemekten geri kalmıyor.

Youtube: Clinton’un Youtube kanalı 34 milyon üzerinde görüntülenmeye ve 136,875 aboneye sahip. Sorulan kişisel soruları kısa videolarla cevapladığı kanalında toplam 252 video var.

Bunun yanında Medium takipçi sayısı 145 binin üstünde,İnstagramda2,9 milyonun üstünde, Linkedindeyaklaşık olarak 563.000 takipçisi vardır. Snapchatte ise kampanya tanıtımlarını canlı olarak yayınlamaktadır.

Donald Trump

hvsd42

Web sitesini incelemek için sizi buraya alalım. Sosyal ağlarda en çok etkileşim alan paylaşımları açıkça Clinton’a yönelik eleştirileri olan Trump Facebook, Wwitter, Instagram ve Youtube kanalıyla karşımıza çıkıyor.

Basına yansıyan resmi tavırlarından uzak bir şekilde daha rahat ve samimi paylaşımlar yapıyor.

Facebook: Trump Facebook hesabında daha çok görsel içerikler paylaşıyor. Görüşlerini destekleyen grafikler, kısa videolar, basın bültenlerin tam metinleri ve mitinglerden fotoğraflar paylaşan Trump Clinton’ı eleştirdiği paylaşımlar yapmaktan da geri durmuyor. Facebook takipçi sayısı 11,9 milyondan fazla.

Donald Trump’ın 1 günde Facebook’ta yayınladığı içerik sayısı: 10-12.

Twitter:13 milyon takipçisi olan Trump kendi görüşlerini ve mitinglerden görüntüleri twitliyor. Ayrıca Washington Post ve Daily Mail’de yayınlanan makaleleri retwitliyor.

Youtube: 19 milyon üzerinde görüntülenme ve 74,640 abonesi olan Trump’ınyoutube kanalında 158 video bulunuyor ve bunlar mitinglerinin tamamı ya da Clinton’ı eleştirdiği kısa konuşmalardan oluşuyor.

Bunun yanında Instagram’da 2,9 milyonun üstünde takipçisi olan Trump Linkedin ve Snapchat kullanmıyor.

Sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu hepimizi biliyoruz başkan adayları ve onların sosyal medya uzmanları da bunun bilinciyle yarışta fark yaratmak adına sosyal ağları seçim kampanyasının içinde önemli bir yere koymuşlar. İki adayın sosyal medya stratejilerini karşılaştıracak olursak;

Sosyal medyada iki aday da daha samimi, daha halktan.Trump daha agresif. Takipçi sayısı birçok ağda daha fazla olsa da kendi projelerini anlatmak yerine rakibini eleştirmeyi seçmiş durumda.

hvsd43

Clinton ise takipçi sayısı olarak daha geri de olmasına rağmen sosyal medyada yenilikçi ve iletişime açık olarak karşımıza çıkıyor. Projelerini anlatmaya öncelik vermiş ve daha farklı platformlarda yer alarak hedef kitle yelpazesini genişletmiş durumda.

Tüm dünya gibi 8 Kasım’da olacak seçimin sonucu biz de merakla bekliyoruz. Ülkemizde de siyaset alanında sosyal medyanın bu kadar aktif kullanılacağı günlerin gelmesini temenni ediyoruz.

 

 

Yazarlar:

Dilara Abacı

Murat Aydın

Abdullah Sarı

Ahmed Awil Nur

Kaynakça:

http://www.pazarlamasyon.com

http://www.mediacatonline.com

https://www.hillaryclinton.com

https://www.donaldjtrump.com/

 

 

Reklamlar