Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , ,

Blair Cadısı’nı bu kadar ünlü yapan senaryo muydu yoksa oyunculuk mu? Günümüzde bile filmin ismini söylediğimiz zaman çoğu kişide korku ifadesi oluşur çünkü olay gerçeklere dayanması bakımından oldukça dikkat çekmiştir. Şöyle desek daha doğru aslında; olayın gerçeklere dayalıymış gibi düşündürülmesi istenildiği için insanlarda böyle bir algı yaratılmıştır. Dünya genelinde iyi bir hasılata ve tanınırlığa imza atan filmi ünlü yapan şey ise filmin pazarlama taktiğidir. Yani burada devreye direkt olarak halkla ilişkiler giriyor. Viral pazarlama, hedef kitleye ulaşmak ve karşı tarafa mesajı iletmek açısından birçok kampanyadan daha etkili olabiliyor. Blair Cadısı filmi ya da Blair Cadısı Projesi bunun en iyi bilinen örneklerinden birisidir.

Viral pazarlama; internet üzerindeki ağlar ile (Facebook,Youtube,Twitter) çok büyük kitlelere ulaşarak anında bir virüs etkisi yaparak kitlelere ulaşabiliyor. Peki, bu kadar küçük bütçeye sahip filmin bu kadar konuşulmasının nedeni nedir?  Halkla ilişkilerin önemine değinmem gerekiyor öncelikle: Temelinde ikna ve algı kavramları yatan, ürünün hedef kitle ile iletişiminde aktif bir rol izlenmesinde ve belirli bir tutumu benimsetmede önemlidir.

Türünün ilk örneği olan bu film online olmasından dolayı kişiler arasında fragman ve fotoğrafların daha hızlı paylaşılması açısından çok daha kolay olmuştur. Hikâyenin yaratılması için film ekibi öncelikle bir efsaneden yola çıkarlar, filmin geçtiği bölgedeki ormanda 1700’lü yılların başlarında 7 çocuğun ortadan kaybolması ve cinayetler gibi olaylar vardır. Tabi o yıllarda olmazsa olmaz cadıcılık olayları ve bu ormanda insanların gördüğünü söylediği cadı ile alakalıdır. Üç üniversite öğrencisinin bu cadının belgeselini çekmek için ormana gitmesini konu edinir. Oyuncuların çok tanındık olmaması ve profesyonel bir çekim ekibinden ziyade sadece el kamerası kullanılarak daha da gerçekçi bir izlenim yaratılmıştır. Alfred Hitchcock gibi korku- gerilimin öncüsü, filmde korku unsurunun en belirgin öğesinin müzik olduğunu söylemiştir fakat Blair Cadısı’nda neredeyse hiç müzik yoktur. Filmin trailerında olayların gerçek bir öyküye dayandığını belirten yazı anlık görüntüler ile seyircide merak unsuru yaratır. Reklam ve tanıtım kampanyalarına onca para harcamaktansa filmi tanıtımını hedef kitleye yaptırarak neredeyse hiç para harcanmamıştır.  Film hakkında bir araştırma yaptığınızda olayın geçtiği bölge ile ilgili bir sürü haber bulunur. Çoğu kişi günümüzde filmin hala gerçek olduğunu filmin sonunda gösterilen fotoğraflarda da kişilerin bir daha hiç bulunmadığına inanır ama aslında hepsi sadece bir senaryodur.

Filmin kendi sitesinde başrol oyuncularından birinin annesi ile röportajına da yer verilir her şey o kadar gerçekçidir ki hatta haber bültenlerinde bile bu kişilerin kaybolduğu duyurulur.  Kitlenin ilgisini çekmek için bundan daha iyi ve inandırıcı bir şey olabilir mi peki?

Bir olayın yaratılmasında ve tutundurulmasında halkla ilişkilerin kitleleri nasıl içine aldığını, hedef kitleye ulaşmak için hangi araçları kullandığını bu filmin tanıtım çalışmalarında görüyoruz. 60 bin dolarlık filmin çekiminin hasılatı 200 milyon doları geçmesinin en belirgin nedeni iyi bir PR ekibinin devreye girmesidir. Filmin içeriğine bakılırsa ne bir cadı ne de o klasik canavarlardan görürüz sadece sesler ve gölgeler vardır. El kamerasının sabit olamaması çoğu izleyiciyi rahatsız bile etmiştir. Yani içerikten çok bir şeyi nasıl sunduğunuz ürünün tanınması açısından ne kadar önemli olduğunu da görüyoruz. Normalde oldukça sıradan diyebileceğimiz film öncesinde yaratılan algı yüzünden kişilerde istenilen  etkiyi yaratmış ve satması sağlanmıştır.

Şimdiye kadar yapılmış en iyi viral pazarlama reklamında halkla ilişkilerin rolünden bahsettiğimiz bu yazınında sonuna geldik, haftaya bir başka konu ile görüşmek üzere…

blair31blair32

Yazarlar:

Tuğçe ÇOŞGUN

Bilgehan ALTUNTAŞ

Tuğçe BEYDOĞAN

Oğuzhan GÜÇLÜ

Atilla BİLGİ

Kaynakça:

https://mwpdigitalmedia.com/blog/the-blair-witch-project-the-best-viral-marketing-campaign-of-all-time/

http://www.f5haber.com/mistik-alem/blair-cadisi-efsanesi-ve-gercegi-haberi-5976007/

Reklamlar