Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,

Coca-Cola’nın geçtiğimiz yaz “Aç Bir Coca Cola” adı altında çıkardığı reklam filmini öncelikle bir hatırlayalım.

https://www.youtube.com/watch?v=H0GrJfaucWA

Videoda izlendiği üzere “Why This Kolaveri Di” şarkısının uyarlanmasıyla oluşan bu reklam filminin oyuncuları olarak Özcan Deniz ve Sıla’yı  görüyoruz. Üç dakika süren klip tadındaki bu reklam filmi “Aç bir Coca Cola Coca Cola iç” sözleriyle en uzun süren reklam filmlerinden birisi haline geldi.

coca32coca31

Reklam filmi, yayınlandığı süreçten bu yana fazla ilgi görmüş durumda. Gerek sosyal medyada gerek internet sitelerinde fazla ilgi gören bu reklam filmine olumlu, olumsuz eleştirilerle yaklaşılıyor. Bu kadar eleştirilmesinin sebepleri ise reklamın duygusal olarak değerlendirilmesi, Hintli şarkılar gibi klipte dansların sergilenmesi gibi sebepler yatıyor. Eleştirilerin çoğunluğu bu iki oyuncunun birbirine uymuyor olması ve bu reklamı o markayla birleştiremiyor olması yönünde de ilerlemekte.

Bunca eleştiriler sonunda ne yazık ki danslarıyla, replikleriyle gündemde bomba etkisi yaratan Coca-Cola’nın bu reklam filmi, “Reklamın iyisi veya kötüsü olmaz.” kalıbının kötü kategorisinde yer almaktan kendini kurtaramadı.

Umuyoruz ki; Coca-Cola, gelecek reklamlarında birbiriyle uyumlu ünlülerin yer alacağı, markayı daha iyi taşıyacakları, “Reklamın İyisi” kısmında yer alacak daha güçlü ve adını daha sağlam taşıyan reklamlarla karşımıza çıkar.

Yazarlar:

Dilan İPAR

Ece KİLİÇLİOĞLU

Sabanur KAN

Güliz AĞAOĞLU

Ali SAYGEL

Ali MERMERTAŞ

Kaynakça:

http://www.pazarlamasyon.com/pazarlama/coca-cola-reklami-dogru/

https://www.google.com.tr/search?q=a%C3%A7+bir+coca+cola+coca+cola+ele%C5%9Ftiri&safe=strict&espv=2&biw=1366&bih=662&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjdhfu0ofvPAhUBlBQKHW6pAxIQ_AUICCgD#safe=strict&tbm=isch&q=a%C3%A7+bir+coca+cola+coca+cola+&imgrc=OYjNvar6wXCevM%3A

https://www.google.com.tr/search?q=a%C3%A7+bir+coca+cola+coca+cola+ele%C5%9Ftiri&safe=strict&espv=2&biw=1366&bih=662&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjdhfu0ofvPAhUBlBQKHW6pAxIQ_AUICCgD#safe=strict&tbm=isch&q=a%C3%A7+bir+coca+cola+coca+cola+&imgrc=5pshpHjK5G9amM%3A

 

 

Reklamlar