Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Seçimlere  çok az kalan bir süreç içinde Beyaz Saray’a ziyaret için gelen bir kız, Başkan’ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu ifade eder. Skandalın yayılması ve geniş bir ağa ulaşmaması için Çin’e yolculuk eden Amerika Başkanı, Beyaz Saray danışmanlarından Conrad Brean’i bu işi çözmesi için davet eder. Conrad bu çağrıdan sonra hemen işe başlar ve basına başkanın hastalandığını ve Çin’den bir gün gecikeceğini söyler. Conrad skandalın üstünü hemen çizmelidir; çünkü rakip başkan adayı Neal, bu durumu kendi üzerine kullanarak oy oranını ve popülerliğini yükseltmek istemektedir. Aklına kurmaca, gerçek olmayan bir savaş çıkarmak gelir. Bu sebeple Hollywood yapımcısı Stanley Motss ile anlaşır. Tüm basın yayın organları aracılığıyla Arnavutluk/Amerika arasında bir savaş çıkarır. Özel efektlerin desteğiyle bir görüntü çekerek medya arasında yayılmasını sağlar. Gerçekte elinde bir mısır cipsi kameraya doğru koşan bir kız, özel efektlerle savaş cephesinde elinde kedisiyle bombalardan kaçmaya çalışan küçük bir kıza dönüştürülür. Bu olay için özel beste yapılarak durum daha da gerçekmiş gibi yansıtılır. Senaryo kısmi olarak başarılı olmuştur ve ülkedeki gündem değiştirilmiştir.

Ancak kısa sürede CIA durumu fark eder ve basına Arnavutlukla bir savaşın olmadığını açıklar. Planları istenilen şekilde gitmeyen Conrad, Stanley ve Beyaz Saray çalışanı Ames başka bir senaryo üzerine çalışmaya başlarlar ve bir savaş kahramanı yaratmak isterler. Senaryoya göre Amerikan ordusunda çavuş olan William Schumann Arnavutlar tarafından esir alınmıştır. William annesine mesaj göndermek için çekilen fotoğrafta kazağının üstüne mors alfabesiyle “Dayan Anne” yazmıştır. Olay basına duyurulur, şarkılar bestelenir ve William Shumann olayının bir simgesi olarak eski ayakkabılar ağaçlara, telefon ve elektrik tellerine asılır. Olay tamamen bir sosyal kampanyaya dönüştürülür yine gündem yeniden değişir. William’ın halka gösterilmesi gerektiğini düşünen Conrad ve Stanley, bir tören düzenleyerek askerin Arnavutların elinden kurtarıldığını ilan etmek isterler. Ancak bekledikleri kişinin, rahibeye tecavüz suçundan tutuklanan, uyuşturucu kullanan, saldırgan ve psikolojik problemleri olan eski bir asker olduğu anlaşılır. Bu durum karşısında şaşıran ikili Schumann’ı getirirken uçak arızalanır ve şehirden uzak bir yere zorunlu iniş yapmak zorunda kalır. Yakın bir benzin istasyonuna vardıklarında, William bir kıza tecavüze kalkışınca kızın babası tarafından öldürülür. Ellerindeki kahramanı kaybeden başkanın adamları ülke çapında sahte bir cenaze töreni düzenleyerek psikopat bir asker mahkûm olan Willam’ı ölümsüz bir kahraman yaparlar. Televizyon programında konuşan yorumcuları izleyen Conrad ve Stanley, başkanın seçimi kazanmasına reklam kampanyasının neden olduğunu söylerler. Bu durumu kaldıramayan Stanley, herkesin her şeyi bilmesi gerektiğini söyleyerek odayı terk eder. Stanley’i ikna etmeye çalışan ancak başaramayan Conrad, adamlarına işaret ederek Stanley’i durdurmalarını söyler. Ertesi gün Stanley haberlere çıkmıştır. “Ünlü Hollywood film yapımcısı Stanley Motss evindeki havuzun başında ölü olarak bulundu. Ölümünün kalp krizine bağlı olduğu açıklandı”.

KİRAZ TOPLAMA(CHERRY PICKING)

Conrad ve Stanley başkanın cinsel taciz skandalını örtbas etmek için Arnavutluk/ABD kurmaca savaşında başkanı kahraman ilan ederler. Cinsel tacizi filtre ederek başkanın Arnavut yaşlı kadına palto vermesi, başkana Arnavutluk’tan hasat demeti ayırılması ve savaşı sona erdirip kahraman yaratılmaya çalışılması ve başkanın kurtarıcı olarak gösterilmesi buna örnektir.

ZAMANLAMA AVANTAJI

‘’ABD başkanı grip ve savaştan darbe yemiştir. Ayrıca cinsel taciz ile suçlanmaktadır. Bu iki olayın yedi günde yanı aynı süreçte olması muhtemeldir.’’

ABD’nin ana haberlerinde spikerin bu repliği kullanması olumsuz bir durum üzerine yaratılan ikinci bir olumsuz bir durumu gösterir, dengenin sağlanması için. Bu olay zamanlama avantajına örnektir.

İNKAR EDEREK İTİRAF

Conrad halkı başkanın genç kızı taciz etmediği konusunda ikna etmek yerine, toplumun dikkatini hemen çekecek ve algısını yönetebilecek kurgusal bir gerçeklik yaratır.

Hikayeyi reddetmek yerine zihinlerde boşluk oluşturarak inkar edilen hikayenin doğru olması yani Conrad taciz olayını reddetmeden başka bir olayı beyinlere empoze etmeye çalışması buna örnektir.

ÜSTÜ KAPALI İFADELER

ABD’de seçimlerle ilgili, izlenen ve takip edilen bir tartışma programında ‘’Başkan bir üründür.’’ cümlesi aslında ‘’Başkan kendini pazarlar.’’ cümlesinin hafifletilmiş ve daha kabul edilebilir halidir. Bu nedenle üstü kapalı bir ifadedir ve bu duruma örnektir.

RAKİBİ TANIMLAMA

Seçimlere çok az kalan bir süreç içinde Beyaz Saray’a ziyaret için gelen bir kız, Başkan’ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu ifade eder. Skandalın yayılması ve geniş bir ağa ulaşmaması için Çin’e yolculuk eden Amerika Başkanı, Beyaz Saray danışmanlarından Conrad Brean’i bu işi çözmesi için davet eder. Conrad bu çağrıdan sonra hemen işe başlar ve basına başkanın hastalandığını ve Çin’den bir gün gecikeceğini söyler. Conrad skandalın üstünü hemen çizmelidir. Çünkü rakip başkan adayı Neal, bu durumu kendi üzerine kullanarak oy oranını ve popülerliğini yükseltmek istemektedir.

Filmde diğer aday olan Neal’in başkanın cinsel taciz skandalını kendi oy ve popülarite eşiği üzerine kullanmak istemesi buna örnektir.

SAHTE OLAYLAR DÜZENLEME

Tüm basın yayın organları aracılığıyla Arnavutluk/Amerika arasında bir savaş çıkarır. Özel efektlerin desteğiyle bir görüntü çekerek medya arasında yayılmasını sağlar. Gerçekte elinde bir mısır cipsi kameraya doğru koşan bir kız, özel efektlerle savaş cephesinde elinde kedisiyle bombalardan kaçmaya çalışan küçük bir kıza dönüştürülür. Bu olay için özel beste yapılarak durum daha da gerçekmiş gibi yansıtılır. Senaryo kısmi olarak başarılı olmuştur ve ülkedeki gündem değiştirilmiştir.

Amerika/Arnavutluk arasında gündemi değiştirmek için filmde çıkarılan sahte savaş buna örnektir.

FOTO FIRSATI OLUŞTURMA

Ancak kısa sürede CIA durumu fark eder ve basına Arnavutlukla bir savaşın olmadığını açıklar. Planları istenilen şekilde gitmeyen Conrad, Stanley ve beyaz saray çalışanı Ames başka bir senaryo üzerine çalışmaya başlarlar ve bir savaş kahramanı yaratmak isterler. Senaryoya  göre Amerikan ordusunda çavuş olan William Schumann Arnavutlar tarafından esir alınmıştır. William annesine mesaj göndermek için çekilen fotoğrafta kazağının üstüne mors alfabesiyle “Dayan Anne” yazmıştır. Olay basına duyurulur ,şarkılar bestelenir ve William Shumann olayının bir simgesi olarak eski ayakkabılar ağaçlara, telefon ve elektrik tellerine asılır. Olay tamamen bir sosyal kampanyaya dönüştürülür yine gündem yeniden değişir.

Filmde bir olay hakkında(Amerika/Arnavutluk savaşı) yayınlanan fotoğraf karesi ile halkın ve basının ilgisinin çekilmesi buna örnektir.

KAMUOYUNA YÖNELİK GÖSTERİ

Tüm basın yayın organları aracılığıyla Arnavutluk/Amerika arasında bir savaş çıkarır. Özel efektlerin desteğiyle bir görüntü çekerek medya arasında yayılmasını sağlar. Gerçekte elinde bir mısır cipsi kameraya doğru koşan bir kız, özel efektlerle savaş cephesinde elinde kedisiyle bombalardan kaçmaya çalışan küçük bir kıza dönüştürülür. Bu olay için özel beste yapılarak durum daha da gerçekmiş gibi yansıtılır. Senaryo kısmi olarak başarılı olmuştur ve ülkedeki gündem değiştirilmiştir.

Filmde sahte Amerika/Arnavutluk savaşının planlanması ve kamuoyuna duyurulup kampanyalar yürütülüp ( Eski ayakkabı, kedisiyle koşan kız, eski ayakkabılar, ’’Cesaret, Anne’’ mesajı) medyanın ilgisinin çekilmesinin sağlanması buna örnektir.

HAFIZALARDA YER EDEN İFADELER

Filmde lobici/spin doctor karakterlerimizden Conrad “ABD savaş ilan etmez direk savaşa girer” repliğiyle ve filmde bunu muhabirle konuşurken söylediğinde akılda kalıcı bir söylem uygulamıştır.

MEDYA ETKİSİ

Conrad’ın medya cambazı olması ve çevresinin geniş olması, tam anlamıyla bir “Lobici” olması. Stanley Motss’un yapımcılığıyla sebebiyle medyada geniş bir hakimiyet kurması ve çevresinin geniş olması ve istediklerini yaptırma güçlerinin olması buna örnektir.

TANIDIKLARIN GÜCÜ

Conrad skandalın üstünü hemen çizmelidir. Çünkü rakip başkan adayı Neal, bu durumu kendi üzerine kullanarak oy oranını ve popülerliğini yükseltmek istemektedir. Aklına kurmaca, gerçek olmayan bir savaş çıkarmak gelir. Bu sebeple Hollywood yapımcısı Stanley Motss ile anlaşır. Tüm basın yayın organları aracılığıyla Arnavutluk/Amerika arasında bir savaş çıkarır.

Filmde Conrad’ın Stanley’e ulaşması ve çekilen görüntülerin bu nedenle hızla medyada yayılması buna örnektir.

TALK SHOW DEVRESİ

The Tonigh Show with Jay Leno programının filmde gösterilmesi, Jay Leno programında imaj tazelenmesi ve başkan hakkında açıklama yapılması buna örnektir.

YAPAY HALKA DAYALI FAALİYETLER

William annesine mesaj göndermek için çekilen fotoğrafta kazağının üstüne mors alfabesiyle “Dayan Anne” yazmıştır. Olay basına duyurulur, şarkılar bestelenir ve William Shumann olayının bir simgesi olarak eski ayakkabılar ağaçlara, telefon ve elektrik tellerine asılır.

Arnavutluk’la savaş planının suya düşmesiyle eski ayakkabı kampanyasını başlatan başkanın adamları, ülkede geniş çaplı bir etki yaratır. İnsanlar üzerinde Arnavutluk’a hakaret içeren baskılı t-shirtlerle gezmeye başlarlar. Filmde savaş kahramanı olarak basına tanıtılan William’ın üzerinden eski ayakkabı kampanyasının başlatılması ve halka bunun duyurulması, ünlülerin savaş karşıtı şarkı söylemesi ve ilginin çekilmesi buna örnektir.
Yazarlar:

Ekrem Tunç

Özge Öndoğan

Nida Özcan

Bora Yanık

Reklamlar